Fallen Forest Service Employees and Fire Aviation Contractors

United States Forest Honor Guard prepares to fold US Flag
for fallen firefighter Jason McKay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

We honor those who died in the line of duty

US Forest Service Employees


1909

Alfredo de la Riva - Los Padres National Forest

1910

K Anderson - Coeur d'Alene National Forest

Venis Attene - Coeur d'Alene National Forest

H.W. Baker - Coeur d'Alene National Forest

A.M. Barrett - Cabinet National Forest

O. Bing - Coeur d'Alene National Forest

G.A. Blodgett - Coeur d'Alene National Forest

D. Bruno - Coeur d'Alene National Forest

George W. Cameron - Coeur d'Alene National Forest

D. Cary - Coeur d'Alene National Forest

William Casey - Coeur d'Alene National Forest

Chris Christensen - Coeur d'Alene National Forest

Joe Denen - Coeur d'Alene National Forest

Jim Denten - Coeur d'Alene National Forest

M. Dillo - Coeur d'Alene National Forest

Jimmy Donahue - Coeur d'Alene National Forest

Ed Dunn - Coeur d'Alene National Forest

Ralph Ekhoen - Coeur d'Alene National Forest

O. Ellefson - Coeur d'Alene National Forest

W.J. Elliott - Coeur d'Alene National Forest

George Fease - Cabinet National Forest

Joe Ferre - Coeur d'Alene National Forest

W. Flynn - Coeur d'Alene National Forest

Edward Frye - Coeur d'Alene National Forest

Patrick Grogan - Coeur d'Alene National Forest

Andrew Hanson - Coeur d'Alene National Forest

J. Harp - Coeur d'Alene National Forest

J. Harris - Pend Oreille National Forest

Jack Hill - Coeur d'Alene National Forest

John Hoss - Coeur d'Alene National Forest

Sam Hull - Coeur d'Alene National Forest

Harry Jackson - Coeur d'Alene National Forest

Gus Johnson - Coeur d'Alene National Forest

L. Johnson - Coeur d'Alene National Forest

Pat Kelley - Coeur d'Alene National Forest

James D. Kerney - Coeur d'Alene National Forest

James Kerr - Coeur d'Alene National Forest

William Learmouth - Coeur d'Alene National Forest

Lary Levar - Coeur d'Alene National Forest

Frank Masterson - Coeur d'Alene National Forest

George McGurk - Coeur d'Alene National Forest

Ed Miller - Coeur d'Alene National Forest

Ed Murphy - Coeur d'Alene National Forest

W.F. Norton - Coeur d'Alene National Forest

M. Phwiser - Coeur d'Alene National Forest

J.B. Plant - Pend Oreille National Forest

W. Polk - Coeur d'Alene National Forest

George Queere - Coeur d'Alene National Forest

James Riley - Coeur d'Alene National Forest

J. Rusick - Coeur d'Alene National Forest

Frank Sanders - Coeur d'Alene National Forest

Louis Shoman - Coeur d'Alene National Forest

H. Siphers - Coeur d'Alene National Forest

Frank Sketchell - Coeur d'Alene National Forest

George Smith - Coeur d'Alene National Forest

Harry Smith - Coeur d'Alene National Forest

Upton B. Smith- Coeur d'Alene National Forest

J. Stevens - Coeur d'Alene National Forest

George Strong - Cabinet National Forest

L.S. Swartz - Coeur d'Alene National Forest

Frank D. Swick - Coeur d'Alene National Forest

Glenn Taylor - Coeur d'Alene National Forest

M. Thuser - Coeur d'Alene National Forest

L. Ustelo - Coeur d'Alene National Forest

Oscar Weigert - Coeur d'Alene National Forest

E. Williams - Cabinet National Forest

Richard Woods - Coeur d'Alene National Forest

9 firefighters unidentified from the blow-up of 1910

1918

Rudolf E. Mellenthin - LE&I -  La Sal National Forest

1924

Ed Pfingsten- Lincoln National Forest

1925

Paul Blickensdorfer- Kaniksu National Forest

John Gleason - Kaniksu National Forest

Ole Jackson- Kaniksu National Forest

1926

Arthur Sunday - Toiyabe National Forest

1928

Luis C. Chacon - San Bernardino National Forest

Unidentified Firefighter - San Bernardino National Forest

1929

Joe Aiken - Pend Oreille National Forest

Richard Cornett - Unaka National Forest

Paul Croxton - Flathead National Forest

Norman Kenneth Deem - Los Padres National Forest

Franz Frank - Rainer National Forest

Richard Gell - Trinity National Forest

Fred E. Gibson - Mount Hood National Forest

Tom Gorman - Bitteroot National Forest

Douglas C. Ingram - Chelan National Forest

Robert Keys - Unaka National Forest

J.F. Marten - Chelan National Forest

W.P. Makeiff - Colville National Forest

Lester Rude - Flathead National Forest

Ernanie St. Luise - Chelan National Forest

Sam Swanson - Nez Perce National Forest

Archie White - Selway National Forest

1930

Charles Davis - San Bernardino National Forest

1931

Charles Allen - Lewis and Clark National Forest

Ted Bierchen - Lewis and Clark National Forest

Vernon Creson - Trinity National Forest

Harry Gunderson - Lewis and Clark National Forest

Herbert Lewis Harvey - Boise National Forest

Roy Helm

Walter Kloniak - CCC Crewman USFS Region 1

Arnold Love - Sierra National Forest

William Mattison - CCC Crewman USFS Region 5

John Moss - Coeur d A'lene National Forest

Herbert Novotny - Lewis and Clark National Forest

Frank Smith - Sierra National Forest

Sigurd Sundby

Nolan Warner - Boise National Forest

Frank Williamson - Lewis and Clark National Forest

James Whaley

James Worley - Sierra National Forest

1934

Russell Blakely - Chelan National Forest

John Bromet - Kanikau National Forest

John Everitt - Shasta National Forest

Lester Johnson  - CCC Crewman Region 1

Leroy McGinnis - CCC Crewman Region 1

Claude E. Shannon - Targhee National Forest

1935

William C. Maxwell - Lewis and Clark National Forest

Unidentified Firefighter - Willamette National Forest

1936

Wilho Aronen - Kootenai National Forest

French (first name unknown) - CCC Crewman Region 6

Glenn B. Long - CCC Crewman Region 1

1937

Alfred G. Clayton - Shoshone National Forest

Rex A. Hale - Shoshone National Forest

Andrew D. Lindgren - Huron National Forest

James T. Saban - Chippewa National Forest

Paul E Tyrrell - Bighorn National Forest

1939

Martin Anderson- Kaniksu National Forest

Frank W. Barker - CCC Crewman Region 4

Donald Beck - CCC Crewman Region 1

Walter James - CCC Crewman Region 4

George J. Kennedy - CCC Crewman Region 4

Larry Mazarokos - CCC Crewman Region 6

Cornelius O’Brien - CCC Crewman Region 1

Lewis Pardo - CCC Crewman Region 1

W.H. Sturgill - Clearwater National Forest

Ernest R. Tippin - CCC Crewman Region 4

Frank J. Vitale - CCC Crewman Region 4

1940

William F. DeAvilla - Klamath National Forest

Joseph Galluzzo - CCC Crewman Region 1
 

1941

Harmon O. Schwoob - LE&I - Angeles National Forest

1944

Frederick S Frank Cave Junction Smokerjumpers

1945

Edward Everett Gates - Los Padres National Forest

Jess T. Ward - Shasta National Forest

1946

Lester Lycklama - McCall Smokejumpers

1947

Harry Duffy - Angeles National Forest

Carl Masterson - Angeles National Forest

1948

Duane Gifford Poore - San Bernardino National Forest

1949

Robert Bennett - Missoula Smokejumpers

Eldon Dietter - Missoula Smokejumpers

James O. Harrison - Helena National Forest

William Hellman - Missoula Smokejumpers

Marks, Elmer - St. Joe National Forest

Philip McVey - Missoula Smokejumpers

Harry T. Meyer - Stanislaus National Forest

David Navon - Missoula Smokejumpers

Leonard Piper - Missoula Smokejumpers

Stanley Reba - Missoula Smokejumpers

Archie S. Selby - Stanislaus National Forest

Marvin Sherman - Missoula Smokejumpers

Joseph Sylvia - Missoula Smokejumpers

Henry Thol, Jr. - Missoula Smokejumpers

Newton Thompson - Missoula Smokejumpers

Silas Thompson - Missoula Smokejumpers

1950

Edward Horatio Archer - Bridger National Forest

1953

Allen J. Boddy  - Mendocino National Forest

Sergio Colles - Mendocino National Forest

Benjamin O. Dinnel - Mendocino National Forest

Virgil Eastman - Flathead National Forest

Paul Gifford - Mendocino National Forest

Harold J. Griffis - Mendocino National Forest

Glenn Cecil Hitchcock - Mendocino National Forest

David A. Johnson - Mendocino National Forest

Robert J. Maiden - Mendocino National Forest

Darrell K. Noah - Mendocino National Forest

Robert F. Powers - Mendocino National Forest

Howard F. Rowe - Mendocino National Forest

Raymond C. Sherman - Mendocino National Forest

Daniel G. Short - Mendocino National Forest

Stanley L. Vote - Mendocino National Forest

Stanley Whitehouse - Mendocino National Forest

1955

Elwood Jackson - Malheur National Forest

Eugene M Tuining - Flathead National Forest

Wesley Weston - Fremont National Forest

1956

Albert W. Anderson - Shasta-Trinity National Forest

Carlton Ray Lingo - Cleveland National Forest

Forrest Maxwell - Shasta-Trinity National Forest

Alan S Wilson Jr - Coconino National Forest

1958

Joe E. Adam - Prescott National Forest

Robert Carlman - North Cascades Smokejumpers

Robert H. Cavanaugh - North Cascades Smokejumpers

Gerald Helmer - North Cascades Smokejumpers

Keith Alonzo (Gus) Hendrickson - North Cascades Smokejumpers

Norman White - Angeles National Forest

Donald Lee West - San Bernardino National Forest

1959

James Edward Bastady - Sequoia National Forest

Alva W. Blackerby - Nez Perce Forest

Andrew Brooks - Cleveland National Forest

Phillip Chavez - Zuni Nation New Mexico

Boyd M. Edwards - Cleveland National Forest

Nelson Harlan - Cleveland National Forest

Steven Johnson - Cleveland National Forest

Leo Poblano - Zuni Nation New Mexico

Jon A.Rolf - Missoula Smokejumpers

Durward F. (Ben) Slater - Cleveland National Forest

Gary G. Williams - Missoula Smokejumpers

1961

Harold L. Barnes - Seqouia National Forest

Charles Russell Hogan - Clearwater National Forest

Constantine (Corky) Kodz - Tonto National Forest

Samuel R. Ready - Seqouia National Forest

William T. Rickard - Gila National Forest

Mike Rushworth - Angeles National Forest

1962

Rodney Briscoe - Nez Pierce National Forest

John D. Coleman - Mendocino National Forest

Thomas W. Foley, Jr.- Sierra National Forest

John V. Rasch - Sierra National Forest

Raymond St. Pierre - Sierra National Forest

William M Thompson - Bitterroot National Forest

1963

Paul A. Wisdom - Nez Perce National Forest

1964

Lawrence H. Allen - Uinta-Wasatch-Cache National Forest

John L. Patterson - Klamath National Forest

1965

Cecil R. Ginn - Olympic National Forest

James Z. McDonell - Eldorado National Forest

Kenneth "Moose" Salyer - McCall Smokejumpers

1966

Kenneth Barnhill - Cleveland National Forest

Raymond Chee - Cleveland National Forest

Fredrick Danner - Cleveland National Forest

John Figlo - Cleveland National Forest

Joel Hill - Cleveland National Forest

Daniel Moore - Cleveland National Forest

James Moreland - Cleveland National Forest

Ole Olefson - Mount Baker-Snoqualmie National Forest

Jerry Payne - Nez Perce National Forest

Carl Shilcutt - Cleveland National Forest

John Verdugo - Cleveland National Forest

William Waller - Cleveland National Forest

Michael White - Cleveland National Forest

Steven White - Cleveland National Forest

1967

Luther P. Rodarte - Los Padres National Forest

Alfred Safford - Nez Perce National Forest

Tommy Roy "Smitty" Smith - Cave Junction Smokejumpers

Richard L. Stone - San Bernardino National Forest

1969

James Elvis Greenhill - Los Padres National Forest

Richard R. Rosvall - Six Rivers National Forest

Mark Westover - Alaska

1970

Steven Grammer - Redding Smokejumpers

George Lopez - Angeles National Forest

Randy Lundholm

Tom Reginnetter - Redding Smokejumpers

Ronald Scott - Shasta - Trinity National Forest

Willie Shaw- Wentachee National Forest

William Wales - Shasta - Trinity National Forest

1971

Richard Cumor - Inyo National Forest

Dale DeLoach - Inyo National Forest

Thomas H. Klepperich - Inyo National Forest

Robert M. Miller - San Bernardino National Forest

James Russell Mineau - Los Padres National Forest

1972

Filomeno Rorrero - Mendocino National Forest

George Aguilor - Mendocino National Forest

Ramon Guizar - Mendocino National Forest

J. Running Deer - Mendocino National Forest

Jesus Irigoyeny Corral - Mendocino National Forest

1973

Dan Hime

Gerald W. Karnes - Eldorado National Forest

1974

David Mark Wolfson - Mt. Hood National Forest

1975

Simeon Hayner Bornt, III - Sequoia National Forest

Jeannette M Margot - Sequoia National Forest

1976

Tony Czak - Coconino National Forest

Steven L. Finley - Siskiyou National Forest

Steven Furey - Coconino National Forest

Scott Nelson - Coconino National Forest

1977

Gene Campbell - Ashley National Forest

Dwight E. Hodgkinson - Ashley National Forest

Ron Neely - Okanogan National Forest

David K. Noel - Ashley National Forest

John Douglas Scanlon - Cleveland National Forest

1978

Richard A. Montano - Six Rivers National Forest

David Perrine - Six Rivers National Forest

George R. Scribner - Angeles National Forest

Gayle Tsutsumi - Six Rivers National Forest

1979

Kyle Pattee - Targhee National Forest

1980

Steve Johnson - Siuslaw National Forest

James Lee Swiderski- Huron National Forest

Ronald David Whitmire - Willamette National Forest

1981

Roscoe Bertolucci - Region 5 North Zone Aviation

Joe Hohl - Region 5 North Zone Aviation

Gilbert Lopez - Angeles National Forest

George Mendel - Shasta-Trinity National Forest

Larry Pettibone - Region 5 North Zone Aviation

1983

Gene A. Ahrendt - Big Horn National Forest

1984

James H. Frizzell - Ouachita National Forest

Thurman P. Keener Jr. - Ouachita National Forest

Dale J. Uptmor - Nez Perce National Forest

1985

Kenneth A. Burton - Angeles National Forest

W. Phillip Saaranzin - Los Padres National Forest

1986

Michael Allen Lehman - Ochoco National Forest

Anthony M. Pecos - Jemez Pueblo / Santa Fe National Forest

Allen Baca - Jemez Pueblo / Santa Fe National Forest

Andrew V. Waquie - Jemez Pueblo / Santa Fe National Forest

Benjamin P. Waquie - Jemez Pueblo / Santa Fe National Forest

1987

Michael P. Adams - Okanogan National Forest

David Ross Erickson - Klamath National Forest

Gary Michael Hischier - Shasta - Trinity National Forest

Bruce F. Visser - San Bernardino National Forest

1988

David Alfred Schas - Redmond Smokejumpers

Charles V. Watkins - Region 5 Aviation Group South Zone

1989

Brent K. Jacobson - LE&I - Idaho

Ronald Clinton Nelson - Gifford Pinchot National Forest  

Kevin Micheal Yeager

1990

Clayton M. Cutter - Inyo National Forest

Mark Allen Moore - Los Padres National Forest

Julius C. Starr - Deschutes & Ochoco National Forests

1991

Kevin Doyle. Keel - Routt National Forest

Henry Y.H. Kim - Region 3 - Regional Aviation Group

William F. Martin - Missoula Smokejumpers

1992

Clifford L. Herman - Nez Perce National Forest

Dale R. Swedeen - Missoula Smokejumpers

Julie Ann Young - Boise National Forest

1993

Frankie Toledo - Santa Fe National Forest

1994

Kathi Julie Beck - Ochoco National Forest

Tamera Jean Bickett - Ochoco National Forest

Scott A. Blecha - Ochoco National Forest

Levi Brinkley - Ochoco National Forest

Robert E. Browning Jr. - Savannah River Forest Station

Mary Joe Brown - Chattahoochee National Forest

Beford V. Cash - Tuskegee National Forest

David Castro - Plumas National Forest

Douglas Michael Dunbar - Ochoco National Forest

Roger A. Evans - Tahoe National Forest

Anthony Sean Gutierrez - Gila National Forest

Terri Ann Hagen - Ochoco National Forest

Paul T. Hodges - Wenatchee National Forest

Bonnie Jean Holtby - Ochoco National Forest

Robert Alan Johnson - Ochoco National Forest

Jon Roy Kelso - Ochoco National Forest

Donald K. Mackey - Missoula Smokejumpers

Roger W. Roth - McCall Smokejumpers

Daren James Smith Panhandle National Forests

Samuel C. Smith - Gila National Forest

James R. Thrash - McCall Smokejumpers

1995

Michael Ray Smith - Region 5 - Regional Aviation Group South Zone

1996

Michelle Smith - Tonto National Forest

1998

Stephen Allen Bowman - LE&I - Tennessee

Juan Manuel Hernandez, Jr. - Lincoln National Forest

1999

Gregory Edwin Pacheco - Carson National Forest

Martin Wauson - Ozark - St. Francis National Forest

2000

Samuel J. Tobias - Lincoln National Forest

2001

Tom L. Craven Okanogan-Wenatchee National Forest

Karen Lee FitzPatrick - Okanogan-Wenatchee National Forest

Jessica L. Johnson - Okanogan-Wenatchee National Forest

David Ray Rendek Jr. - Bitterroot National Forest

Mary Lynn Waite - Homochitto National Forest 

Devin A. Weaver - Okanogan-Wenatchee National Forest

2002

Heather J. DePaolo-Johnny - Lassen National Forest

Steven K. Oustad - Lassen National Forest

John Self - Lassen National Forest

Michael Lee Staples - LE&I - Chippewa National Forest

2003

Jeff Allen - Salmon-Challis National Forest

Shane William Heath - Salmon-Chalis National Forest

2004

Randy Rayford Henderson - Bienville National Forest

Alan David Toepke - Midewin National Tallgrass Prairie

2005

Davita Michelle Colker Bryant - Rocky Mountain Research Center

Charles Lynn Edgar - Sabine National Forest

Kenneth Lloyd "Ken" Good - Flathead National Forest

John McRae Greeno - Stanislaus National Forest

Gerald Michael Martinez - Custer National Forest

2006

Pablo Cerda - San Bernardino National Forest

Michael Gene Lewis - Payette National Forest

Mark Allen Loutzenhiser - San Bernardino National Forest

Jess McLean - San Bernardino National Forest

Jason Robert McKay - San Bernardino National Forest

Daniel Kurtis Hoover Najera - San Bernardino National Forest

Lillian M. Patten - Payette National Forest

Monica Lee Zajanc - Payette National Forest

2007

Ken Fahey - Francis Marion National Forest

2008

Kristine Marie Fairbanks - LE&I- Olympic National Forest

Jim Ramage - Region 5 - Regional Aviation Group

2009

Thomas Marovich - Modoc National Forest

Remy Hathaway Pochelon - Beaverhead-Deerlodge National Forest

Robert A. Schroeder - Pike & San Isabel National Forests

Steven Andrew Uptegrove - Wallowa-Whitman National Forest

2010

Dan Snider - Northeastern Area

Christopher Arby Upton - LE&I - Chattahoochee-Oconee National Forest

Rodney Whiteman - Northeastern Area

2012

Anne Veseth - Nez Perce-Clearwater National Forest

2013

Token Adams - Santa Fe National Forest

Daniel Davidson - Lincoln National Forest

Luke Sheehy - California Smokejumpers

2014

Jason Crisp - LE&I - Pisgah National Forest

John Kavchar - Gila National Forest

2015

Steven W. Cobb- National Forests in Mississippi

Mike Hallenbeck - Lake Tahoe Basin Management Unit

David J. Ruhl - Black Hills National Forest

Richard Wheeler - Okanogan-Wenatchee National Forest

Andrew Zajac - Okanogan-Wenatchee National Forest

Thomas Nelson Zbyszewski - Okanogan-Wenatchee National Forest

2016

Justin Beebe - Lolo National Forest

Ian Howard - Plumas National Forest

 

US Forest Service Aviation Contractors

 

1940

Robert Maricich

1955

Eugene A Cole

1958

Stuart Ashburn Kilgour

Arnel James Talbot, Jr.

1959

Donald McFarland Doughty

1960

James C. Armstrong

John Bowman

J.C. Brehem

George E. Carey

Elliott F. Corbett

Frank William Druehl

Larr Englert

Charles A. Franco

1961

Chuck Cochrane

Robert T. Gilbreath

Arthur G. Goodnow

1964

Dexter Q. Booth

1965

Byron H "Skip Knapp, III

1966

Rodger G. Ferguson

1970

John Bastian

Ray Elgin

Edward P. Henderson

1972

Earl Lady

1973

Harry B. Owens

Dick Rogers

1974

Timothy Chittenden

Randolph Kishpaugh

Larry Mortensen

1979

Dennis "Denny" Conner

Joe LeRoux

Bob Masters

Richard Ray

1980

Clyde Alfread

Ron Letnes

1981

Lou Remsehner

Teddy Sveum

1983

William L. Smothers

1985

Joseph Coke

1988

Donald Kuykendall

1990

Stephen E. Bovey

Ralph F. Glasgow

1991

Gifford Keeth

Robert Allen Shaw

John Robert Sieglinger

1992

Leonard D. Martin 

Charles Frost Sheridan

1994

Robert G. Boomer

Robert L. Buc

Joseph W. Johnson

Robert Eugene Kelly

Randy C. Lynn

Shawn D. Zaremba

1995

Gary L. Cockrell

Lisa L. Netsch

1997

Floyd Dean Hiser Sr.

1998

Jerry D. Donahue

Charles Franklin Key

2000

George A Burton

Leo W. Koponen

2001

Santi Arovitx

Rich Hernandez

Kip Krigbaum

2002

Michael H. Davis

Leonard Gordon Knight

Craig LaBare

Rick Schwartz

Milt Stollak

Steven R. Wass

2003

John Attardo

Carl G. Dolbeare

2004

Patrick Mike Ward

2005

Brian K. Bruns

Paul W. Cockrell

Jose Victor Gonzales

Jim Long

Thomas J. Lynch

2006

Terry Wayne Jacobs

Andrei Pantchenko

Quinn Russell Stone

2007

Dennis Luster Davis

2008

Gregory Gonsioroski

Roark Schwanenberg

Zachary Jake Vander-Griend

Calvin Gene Wahlstrom

2009

Brian Joseph Buss

Michael Wayne Flynn

Thomas L. Risk

2012

Ronnie Edwin Chambless

Todd Neal Tompkins

2015

Brandon Ricks

 

Updated August 14, 2016 - Please send any updates or corrections to John Miller at jmiller02@fs.fed.us

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Disclaimer for External Links

The appearance of external hyperlinks does not constitute endorsement by the Department of Agriculture of the linked web sites, or the information, products or services contained therein. Unless otherwise specified, the Department does not exercise any editorial control over the information you may find at these locations. All links are provided with the intent of meeting the mission of the Department and the Forest Service web site. Please let us know about existing external links you believe are inappropriate and about specific additional external links you believe ought to be included.